Novinky

Jak na prezidentské volby?

23.6.2022

Prezidentské volby jsou za rohem! Přemýšleli jste, jak toto téma uchopit ve výuce? Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace - lekce, podklady, nástroje, tipy...

 

Prezidentské volby jsou za rohem! O tom, kdo bude v roli prezidenta reprezentovat naši zemi, rozhodneme přímou volbou, ve které budeme vybírat z mnoha kandidátů. Pokud ani jeden z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, o vítězi voleb rozhodne druhé kolo, do kterého postoupí dva kandidáti, kteří v prvním kole obdrželi největší množství hlasů.

 

Leckdo už vyplňuje volební kalkulačky, hraje volební hru Prezident 21 a s přáteli řeší, koho volit. Pro učitele (ale i další vzdělavatele) jsou volby i něčím jiným než rozhodováním, koho si vybrat. Jsou příležitostí k posilování demokratické kultury ve škole. Přemýšleli jste, jak téma voleb uchopit v hodinách?

 

Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace! Vycházíme při tom z metodického materiálu Politika do školy patří, který se zabývá tím, proč je žádoucí o politických tématech ve výuce mluvit. Vybírat můžete ze tří kategorií:

 

LEKCE

  • klasické lekce, které jsme pro rychlou orientaci nově shromáždili do kompaktního přehledu a obohatili o související lekce z dalších zdrojů najdete zde

  • Přehled lekcí nabízí klasiky z našeho archivu i novinky, které byste možná neobjevili: aktivity z dílny dalších organizací, iniciativ či filmy s lekcemi!

 

ROZHODOVÁNÍ

  • podklady a nástroje, které pomohou v orientaci mezi kandidáty, včetně tipů na aktivity posilující kritické myšlení naleznete zde

  • Od hlubších souvislostí volebních kalkulaček k vědomému sledování předvolebních debat!

 

INSPIRACE

  • další inspirace a tipy k hlubšímu zkoumání souvislostí a aktivnějšímu zapojení jsme shromáždili zde

  • Věděli jste, že máme od letoška nová pravidla pro financování voleb? Přispějte se studenty k férovější kampani, zkoumejte souvislosti předvolebních průzkumů nebo uspořádejte volby vlastní!

 

Máte v souvislosti s volbami další plány, které by mohly být inspirací pro ostatní? Napište nám na e-mail info@obcanskevzdelavani.cz. Rádi zvážíme jejich zařazení do přehledu. Díky!


Původní volební speciál připravovný k volbám do parlamentu naleznete zde.