Akce

Kurz občanské výchovy pro učitele téměř hotov

14.12.2010

Řešitelský tým COV spolu s koordinátory ze všech krajů ČR promýšlel jednotlivé bloky a tématické moduly kurzu pro občanskáře. Třetí workshop se uskutečnil 10.-12. prosince v Plzni.

Hlavním tématem třetí dílny celorepublikového týmu lektorů výchovy k občanství byl harmonogram a náplň kurzu pro učitele, který Centrum občanského vzdělávání spustí v únoru příštího roku. Kurz se bude skládat ze čtyř modulů občanských témat:

  1. Občanské principy (svoboda a řád, právo a povinnost)
  2. Občanská společnost a instituce (systémy)
  3. Participace občana
  4. Česká republika – identita a spolupráce

V průběhu dílny si koordinátoři a lektoři na vlastní kůži zažili celou řadu učebních situací, které pak společně hodnotili, vylepšovali, a zamýšleli se nad jejich využitelností v třídní výuce. Vycházeli přitom z již existujících materiálů (např. Politeia, Street Law, SVOD), ale i z vlastní kreativity: celý sobotní večer simulovali tvrdá vyjednávání a politické machinace ve vyvíjené simulační hře nazvané Magistrát.

Celým víkendem se prolínala červená nit úvah nad cíli jednotlivých aktivit, modulů i celého kurzu. Proběhla debata o účelnosti a využitelnosti i různých metod, např. simulace, techniky volného psaní, dopadu různých technik na rozvoj postojů apod.

Výsledky dílny jsou ke stažení zde.

OPVK_web.JPG