Odborné studie

Jak na volby?

25.9.2017

Volby jsou za rohem! Přemýšleli jste, jak toto téma uchopit ve výuce? Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace - lekce, podklady, nástroje, tipy...


Volby do Poslanecké sněmovny jsou za rohem! Leckdo vyplňuje volební kalkulačky a řeší, koho volit. Pro učitele (ale i další vzdělavatele) jsou volby i něčím jiným než rozhodováním, koho si vybrat. Jsou příležitostí k posilování demokratické kultury ve škole. Přemýšleli jste, jak téma voleb uchopit v hodinách?

 

Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace! Vycházíme při tom z metodického materiálu Politika do školy patří, který se zabývá tím, proč je žádoucí o politických tématech ve výuce mluvit. Vybírat můžete ze tří kategorií: 

 

LEKCE

 • klasické lekce, které jsme pro rychlou orientaci nově shromáždili do kompaktního přehledu a obohatili o související lekce z dalších zdrojů najdete zde

  Přehled lekcí nabízí klasiky z našeho archivu i novinky, které byste možná neobjevili: aktivity z dílny dalších organizací, iniciativ či filmy s lekcemi!

 

ROZHODOVÁNÍ

 • podklady a nástroje, které pomohou v orientaci mezi kandidáty, včetně tipů na aktivity posilující kritické myšlení naleznete tady

  Od hlubších souvislostí volebních kalkulaček k vědomému sledování předvolebních debat!

 

INSPIRACE

 • další inspirace a tipy k hlubšímu zkoumání souvislostí a aktivnějšímu zapojení jsme shromáždili zde

  Věděli jste, že máme od letoška nová pravidla pro financování voleb? Přispějte se studenty k férovější kampani nebo uspořádejte volby vlastní!

    


Máte v souvislosti s volbami další plány, které by mohly být inspirací pro ostatní? Napište nám na e-mail info@obcanskevzdelavani.cz. Rádi zvážíme jejich zařazení do přehledu. Díky!