Akce

COV hostilo mezinárodní workshop

9.4.2011

Dílna o využití moderních komunikačních technologií v občanském vzdělávání se uskutečnila v dubnu 2011 v Brně. Workshop s účastí více než čtyřiceti odborníků ze šestnácti zemí pořádala Evropská síť občanského vzdělávání (Networking European Citizenship Education, NECE) ve spolupráci s Centrem občanského vzdělávání.

Třídenní workshop odstartoval ve čtvrtek 7.4.2011 veřejným fórem na téma "Občanství v době webu 2.0" ve vestibulu Knihovny Jiřího Mahena, který ocenil Andy Williamson z Hansard Society (UK) v úvodní přednášce jako prostor vybízejcí občany k aktivnímu zapojení se do dění. Na jeho zajímavé podněty pak reagoval kulatý stůl odborníků včetně Ulrike Reinhard (Německo), Simona Delakorda (Slovinsko) a Axela Mairedera (Rakousko).

Od pátečního rána se program přesunul do prostor Masarykovy univerzity na Komenského náměstí. Po kole brainstormingu metodou World Café si účastníci vybrali ze tří tématických dílen zaměřených na různé aspekty využití webu 2.0 v občanském vzdělávání -- od již existujících projektů v Evropě přes potenciál v nejbližší budoucnosti až po využití nástrojů moderní komunikace v zapojení marginalizovaných a znevýhodněných skupin.

Třetí den uzavřeli účastníci sdílením závěrů z jednotlivých workshopů a vzájemnou inspirací k projektům, na kterých pracují. Před odjezdem domů stihli ještě krátkou prohlídku Brna. Informace sdílené v průběhu akce ocenili také krajští koordinátoři Centra občanského vzdělávání, pro které sloužil workshop jako další školení v rámci projektu Výchova k občanství, realizovaného Centrem občanského vzdělávání za finanční podpory ESF a MŠMT.

Kompletní program akce, seznam zahraničních účastníků a další informace jsou ke stažení na stránkách NECE.